
Miért olyan különleges az ayurvéda vaj?
A paleo étrend követői nem használnak vajat,de a ghee-t igen. A vajhoz képest sárgább , intenzívebb az illata, enyhe karamellás íze és sűrűbb az állaga. Tehéntejből vagy bivalyvajból történő előállításkor a víz elpárolog, és a fehérje és a laktóz kiülepedik. Ez azt jelenti, hogy a ghee nagyon magas hőmérsékletre melegíthető anélkül, hogy káros transz-zsírsavakat, például akrilamidot képezne. A füstpont csak 205 ° C, míg a vaj már 175° C.
HASZNÁLATA A KONYHÁBAN
A nagy melegíthetőség miatt nemcsak főzésre és sütésre alkalmas, hanem mélysütéshez is. A vaj íze megmarad. Az ayurvédikus vaj eredetileg Indiából és Pakisztánból származik. A háttérben a helyi éghajlat áll,ugye bár a normál vaj gyorsan avasodik. Ghee viszont hűtés nélkül is hosszabb eltarthatósággal rendelkezik – mégpedig kilenc hónaptól egy évig a gyártástól számítva. Gyakran még azt is ajánlják, hogy ne tegye a hűtőbe. Kondenzáció és penész képződhet ott. Mások szerint a ghee három-hat hónappal tovább bírja a hűtőszekrényben. A legjobb, ha útmutatóként felhasználja a gyártó adatait.
A ghee ,mint gyógyszer
Mivel a ghee laktózmentes, ezért könnyebben emészthető, í gy a vele készűlt ételek is könnyebben emészthetők. Az ájurvédikus konyhában az ételnek mindig van gyógyászati összetevője. A zsírok, mint például a ghee, állítólag megkötik a szervezetben a méreganyagokat, serkentik az emésztést és támogatják a gyomor- vagy bélbetegség utáni regenerációt. Az ayurvédikus orvostudományban a ghee-t gyakran használják gyógynövényekkel együtt. Ezeket négy napig főzik benne. Külső használatra is vannak ghee kenőcsök hegek, hólyagok és kipirosodott bőr ellen. Száraz vagy zsíros bőr bőrápoló termékeként is használják. Sminklemosóként, masszázsolajként és olajhúzásként is használják.
A vajhoz képest mit tartalmaz a ghee?
A vajhoz hasonlóan a ghee A-, D- és E-vitaminokat tartalmaz. A vizsgálatok kimutatták, hogy gyulladáscsökkentő hatású és csökkenti a koleszterinszintet. A fő komponensek a telített zsírsavak, amelyek közül a vajsav értékes az egészségre. A z ayurvédikus vaj ásványi anyag tartalma nagyobb, mint a vajé – és több a linolsav, az esszenciális omega-6 zsírsav, amely számos növényi olajban is megtalálható. Az összetétele azonban nagyon hasonlít a vajéhoz. A ghee szintén tiszta zsír, ezért mértékkel kell élvezni. Egy evőkanál körülbelül 112 kcal,ha laktóz-intoleráns és magas hőmérsékleten főz, mindenképpen érdemes kipróbálni a ghee-t.
Recept a ghee elkészítésére
Bár a ghee mostantól nálunk is megvásárolható, az ayurvéda hagyomány szerint általában maga készíti el. A legjobb, ha kiindulási alapként bio vajat használunk.
Hozzávalók: 4 csomag sótlan vaj
Elkészítése:
A vajat megolvasztjuk egy nagy serpenyőben 40–60 ° C-on. Ügyeljen arra, hogy ne barnuljon meg.
Hevítsük alacsony lángon 30–35 percig, hogy a víz fokozatosan elpárologjon. Húzza le a tejfehérjét, amely habként a tetején úszik. Folytassa a vajzsír csökkentését, amíg tiszta és aranysárga nem lesz.
Amikor karamellszagú lesz, kapcsolja ki alatta a tűzet, és szűrje le a ghí-t egy finom pamutszövetrel bélelt tölcséren keresztül. Tiszta üvegekbe töltsük, és fordítsuk őket fejjel lefelé 10 percig. Majd visszafordítjuk, hagyjuk teljesen kihűlt.
Köszönöm,hogy elolvastad