Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Posts
Pages
close
Download Android App
Mohon Aktifkan Javascript!Enable JavaScript

Uncategorized

Fagyanta + recept

Fagyanta ami emberi fogyasztásra is alkalmas

Fagyanta ( a fa leve)

A viszkózus és ragadós fa lé a gyanta csatornáiban található, amelyek az egész fán végig futnak. Amikor a fa megsérül ez a gyanta kibuggyan ,megkeményedik és lezárja a sebet. Nem csak az erdőben találkozunk gyantával, minden fafajnak van saját gyantája amely különböző színű, illatú és állagú.Úgy gondolom, a fagyantát mindenki ismeri, de vajon tudja valaki, hogy ez a ragacsos fa gyanta ehető. Tudományosan megállapították, hogy ez a ragacsos anyag, amely gyantát és terpentint tartalmaz   nagyon jó hatással van az anyagcserére.Ezeket a gyantákat felhasználják ragasztóvakolatban ,rágógumiban…stb

Történelmileg nagyon hosszú hagyománya van a gyantának.

Különösen a vörösfenyő és a fenyő tűleveleiből vonták ki a gyantát, ezt úgy nevezik, hogy élő gyanta, hulladékgyanta pedig melyet lekaparnak a fa sebeiről. Ezeket mesterségesen és előállították, megsebezték a fákat.A legismertebb fagyanta a fenyőtömjén és a myrha, az Ókorban hihetetlenül drágák voltak. A tömegek számára szinte megfizethetetlen volt. Ebben az időben a legfontosabb gyógyszereknek tekintették.

Füstölő formájában a mai napig használják.

Nem kell egyébként ezeket a drága füstölőket megvenni, egyszerűen nyitott szemmel kell járni az erdőkben. Az erdei tömjén különösen gyakori a tűlevelűekben, mint a lucfenyő, fenyőfa, karácsonyfa,  vörösfenyő. Az összegyűjtött fagyantát ezután addig kell a friss levegőn hagyni ,amíg nem lesz benne nedvesség.

A fagyanta alkalmas emberi fogyasztásra

Az emberek már a kőkorszakban is rágtak bizonyos fagyantákat. Az ókori Egyiptomiak körében is nagyon népszerű volt. A Maya rágta a „chiklit” egy szárított gyümölcslé almafából származó szárított gyümölcs levet, vagy a sapotilfa néven volt ismert.

A fenyőgyanta korábban Kaupech néven szerepelt. A mai ipari rágógumik szintetikus gumiból és szintetikus gyantából állítják elő.De az erdei séta folyamán  még mindig van esélyünk ,hogy organikus rágógumit rágjunk. pl. ha találunk egy friss luccfenyő gyantát könnyen megvizsgálhatjuk  állagát az ujjunkkal.Nem lehet túl kemény, de nem is túl puha. A folyékony fagyanta nem alkalmas fogyasztásra, ha a színe vöröses -arany színűre csillog , akkor ártalmatlan. Amikor a szánkba vesszük, várjuk meg ,hogy egy kicsit puha legyen ,előszőr rágni kell egy kicsit amíg eléri a rágógumi állagát.Görögországban pl. az emberek retsint fogyasztanak, egy hagyományos asztali bort, amelyhez hozzáadják az Aleppo fenyő gyantáját. Ez egy nagyon különleges ízt ad a bornak.

Borostyánkő

A titokzatos fa gyanta , a neve egy kicsit félrevezető ,hiszen nem kőről van szó, hanem megkövesedett fagyantáról. Az őskorban Európa sok részét trópusi fák borították, ezen tűlevelűek többsége gyantát választott ki, amely gyorsan megszilárdult a levegőben. Ezek a vízen keresztül az üledék mélyebb rétegeibe süllyedt, melyek több millió év alatt borostyánszínűvé váltak. A Borostyánnév kollektív kifejezés minden olyan foszilis  gyantára , melyek több, mint egymillió évnél régebbiek.

Krém recept

Ha megfáztál, vagy végtag fájdalmaid vannak? Leégtél a napon? Pattanásaid vannak? sok különböző betegség melyek mindegyike különféle kenőcsökkel kezelhető. Nehezen igazodunk ki ilyen téren. De a természet csodálatos, a tűlevelűek, különösen a vörösfenyő gyantája rendkívűl gyógyító hatású.Ahhoz ,hogy használni tudjuk gyantáját ,meg kell tisztítani a növényi maradványoktól.

Egy tiszta konzerves dobozba tegyél fele-fele arányban ,oliva olajat és gyantát.Vízgőz fölött melegítsük fel amíg a gyanta folyékony lesz.Gézen keresztűl szűrd le.

Hozzávalók a krémhez:

100 ml az imént elkészített olajból

20 gr méhviasz

5 csepp  illóolaj (attól függ mire használod)

150 ml üvegtégely

Az olajat meg a méhviaszt addig melegíted amíg folyékony lesz.Bele öntjük a tégelybe ,várjuk meg amíg a folyadék kézmeleg lesz,és hozzáadjuk az illóolajat.

Megfázásra : Kakukkfű ,narancs,mandarin,bergamott

Fájdalomcsillapításra: Cubeba,tonkabab,wintergreen

Bőrtisztításra: Mirha ,damaszkuszi rózsa,teafa

Bőrpirra: borsmenta

Sérülésekre,gyulladásra ,fekélyre: hegyi fenyő (Luccfenyő)

 

Köszönöm ,hogy itt jártál :)Ha tetszett oszd meg ismerőseiddel.

 

 

What’s your Reaction?
Love
0
Love
Smile
0
Smile
Haha
0
Haha
Sad
0
Sad
Star
0
Star
Weary
0
Weary
Show More

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button