Egészségünket nem visszaszerezni, hanem megőrizni kell.

„Ha csak annyit visznek haza az előadásból, hogy sose feküdjenek le hideg lábbal, már akkor át tudtam adni valamit a vízterápia lényegéből” – fogalmazott Péter Mária, Imelda nővér nemrég Gyergyószentmiklóson. Előadásának címe A vízben rejlő erő volt, üzenete pedig: egészségünket nem visszaszerezni, hanem megőrizni kell.
Péter Mária, vagyis Imelda ferences szerzetesnővér Székelyudvarhelyről érkezett nemrég Gyergyóba, hogy megossza közönségével azt a tudást, amelyet Kneipp-terápiának neveznek, és amelyre külföldön már orvosok szakosodnak.
Ő Németországban tanulta ki a gyógyítás ezen válfaját, jelezve: egyik nővértársuk Kneipp tanítványa volt.
A terápia névadója Sebastian Kneipp (1821–1897) német katolikus pap, aki lelkészi hivatását természetgyógyászati tevékenységgel egészítette ki, világhírű vízgyógyászati módszert fejlesztett ki, amely ma is Kneipp-kúraként ismert. Kneipp újra felfedezte és kifejlesztette a módszert, amely a víz gyógyító hatásán alapszik. Mint az előadáson kiderült, nem a sokat igyunk, jobban leszünk technikáról van szó, a nővér a sok helyett inkább a keveset és gyakran módszerét ajánlja. Mint kifejtette, a víz hőmérséklete ugyanakkor nagyon hasznos borogatásra, fürdőre: segíti a test ellenállóbbá tételét, sőt, olyan bajok gyógyítását is, mint a székrekedés vagy klimax.Imelda nővér szerint belső iránytűnk jelzi, az egészség megőrzése rajtunk is múlik. “Érdemes feltenni a kérdést: mit teszek én az egészségemért? Kneipp szerint a test a lélek lakóháza, kölcsönösen hatnak egymásra. Hiába ápolom folyamatosan a lelkemet, ha a testemet elhanyagolom – erről szól a terápia. Németországban a medicinának része, nem varázslat, nem is csodadolog, és nem elég egyszer kipróbálni” – mutatott rá a szerzetesnővér. Hozzátette, a terápia a kitartásról is szól, szigorú szabályok mentén, a rendszeres alkalmazás hozza meg a gyümölcsét. Az előadó bemutatta a füzetet is, amely alkalmazásokat és útmutatásokat tartalmaz egyes kezelésekhez. Felhívta a figyelmet arra, hogy pontosan be kell tartani a javasolt időt, és nem szabad változtatni a módszeren, mert akár ellenkező hatást is kiválthatunk.
Az orvosok lemondtak róla
Sebastian Kneipp katolikus pap volt Németországban. Már gyerekként lelkipásztor akart lenni, de édesapja a család nehéz anyagi körülményei miatt is ellenezte ezt. Huszonhárom évesen kezdhette el a gimnáziumot, majd került szemináriumba. A gyermekkorától munkára fogott, sokat nélkülöző Sebastian szeminaristaként tuberkulózisos lett. Az orvosok lemondtak róla, a szemináriumból hazaküldték, hogy a következő évet úgysem éri meg. Ekkor került Kneipp kezébe egy svájci orvos 1700-as években megjelent könyve A víz ereje címmel. Tanulmányozta, majd alkalmazta az abban leírtakat: novemberben újra és újra alámerült a Duna 5–6 Celsius-fokos vizében, törülközés nélkül vette magára ruháit, és amilyen gyorsan tudott, hazament. Kitartó munkával azt tapasztalta, megszűntek a vérköpések, köhögések, visszatért az egészsége és szellemi frissessége. Visszakerült a szemináriumba, pappá szentelték, tapasztalatát pedig az emberiség gyógyulására ajánlotta fel, annak ellenére, hogy eleinte sokan ellenezték „hókuszpókuszolását”.
Nem elég a tüneteket kezelni
Kneipp felfogásában nem elég pusztán a betegség tüneteit kezelni, a teljes embert kell nézni. Azt is vallotta, hogy nem kell megvárni a betegség bekövetkezését, edzeni lehet, ellenállóbbá lehet tenni a testet. Egészségünket nem visszaszerezni, hanem megőrizni kell, ez a művészet – hangsúlyozta Kneipp, aki terápiáját öt olyan alappillérre helyezte, melyek ha nincsenek összhangban, felüti fejét a betegség. Ezek közül az első a rendterápia, vagyis az életvitel, amely testünkre, lelkünkre, embertársainkra, minden élőlényre, és végső soron az egész Földre való odafigyelést jelenti. A mértékletességben létezik a rend, minden hiány, illetve túlzás megbetegít. A munkát, a pihenést és a kreativitást kell egyensúlyba helyezni. Az alkotás fontos, hiszen az tölti fel életerővel az embert.
A második pillér a táplálkozás, melyhez Kneipp tanácsa:
-egyetek mértékkel,
-igyatok keveset,
-evés közben soha ne igyatok
-kerüljétek a fűszereket,
-tartsátok be a rendszeres étkezési időket, és megígérem nektek, hogy nemcsak az egészségetek lesz rendben, hanem az egész lényetekre is kihat, és jól érzitek magatokat a bőrötökben.
Nem korlátozza, hogy mit kell fogyasztani, a víz esetén azonban arra buzdít, hogy gyakran és keveset, kortyonként fogyasszuk a napi 1,5–2 liter vizet.
Ha tetszett a blogom oszd meg ismerőseiddel,köszönöm